Zdravotní průvodce QUIXX®

Zánět vedlejších nosních dutin – jak se ho vyvarovat a jak ho léčit

Sinusitida je zánět dutin, tj. vzduchem vyplněných prostor blízko nosu. Zánět vedlejších nosních dutin se často dostavuje po nachlazení nebo alergickém zánětu.

Zánět vedlejších nosních dutin (sinusitida) je jedním z nejčastějších zdravotních problémů na světě. Postihuje řadu lidí a má značný dopad na kvalitu jejich života. Sinusitida může být příznakem nachlazení nebo alergie. První příznaky, jako je tlak v nose, otok nosní sliznice nebo rýma, často během pár dnů zmizí. Poté však může dojít k rozvoji zánětu vedlejších nosních dutin.

Hlavní funkce dutin spočívá v produkci hlenu. Tento hlen zvlhčuje nos a chrání jej před znečišťujícími látkami, bakteriemi a viry. Dutiny se v lebce nacházejí kolem nosu (etmoidální dutiny), kolem tváří (maxilární dutiny), v oblasti čela (frontální dutiny) a hluboko v obličeji, za nosem (sfenoidální dutiny). Etmoidální a maxilární dutiny jsou přítomné již od narození, frontální a sfenoidální dutiny se vyvíjení během dětství a dospívání.

Existují dvě hlavní kategorie zánětu vedlejších nosních dutin: akutní a chronická. Většina případů tohoto zánětu spadá do akutní kategorie, pouze v případě, že se stav objevuje často nebo trvá tři měsíce či déle, je považován za chronický zánět vedlejších nosních dutin.

Ke stanovení diagnózy je nutné navštívit lékaře.

Příznaky zánětu vedlejších nosních dutin mohou zahrnovat následující:

  • bolest hlavy,
  • bolest čelistí a zubů,
  • bolest obličeje, pocit tlaku,
  • potíže s dýcháním nosem,
  • hustý, odlišně zbarvený hlen,
  • ztráta čichu nebo chuti,
  • únava.

Většina případů zánětu vedlejších nosních dutin se upraví sama. Pokud ale příznaky přetrvávají déle než jen pár dnů, je třeba navštívit lékaře. Ten ověří, co je příčinou.

Vhodnou léčbou zánětu vedlejších nosních dutin může být kombinace různých přístupů. Veškeré nezbytné informace vám sdělí lékárník nebo lékař. Podpůrným opatřením je použití přípravků s mořskou vodou, jako je QUIXX®.