Od hygieny nosu k uvolnění ucpaného nosu

Funkce nosu a zánět nosní sliznice

V závislosti na fyzické aktivitě projde dýchacími cestami člověka 10 tisíc až 170 tisíc litrů vzduchu za den, anatomie nosu přitom tento vzduch připravuje k využití v organismu.

Úprava vzduchu u člověka

Aby se do plic mohl dostávat plně zvlhčený vzduch ohřátý na teplotu těla, má nosní sliznice schopnost vzduch zvlhčovat předáváním vlastní vlhkosti a ohřívat jej s využitím tepla krve, která pod povrchem nosní sliznice proudí.

Příklad přeměny vdechovaného vzduchu

Přeměna vdechovaného vzduchu: vně těla, přeměna uvnitř prostřednictvím hltanu

Další funkce nosu

Nos jakožto filtr čistí vzduch a odstraňuje z něj nečistoty. Částice jako prach, viry nebo bakterie se přichytávají na nosní hlen. Takto znečištěný hlen se poté spolkne, odstraní kýchnutím nebo se vykašle a sliznice zároveň vyprodukuje čerstvý hlen.

Tento proces čištění a filtrování vdechovaného vzduchu působením nosní sliznice se označuje jako mukociliární clearance. Systém mukociliární clearance je součástí obranného mechanismu organismu a zajišťuje ochranu před infekcemi horních cest dýchacích.

Buňky čichových receptorů nacházející se v nose umožňují vnímání různých chutí a pachů. Vůně a chuť společně přispívají k vnímání celkové příchuti. Nos je schopen rozpoznávat stovky látek, a to i v nepatrném množství.

Ucpaný nos

Při nachlazení a chřipce nebo alergii je nosní sliznice oteklá a nos není schopen se zbavovat nadměrného množství vyprodukovaného hlenu. Důsledkem toho je nos ucpaný. Hypertonické nosní spreje QUIXX® a QUIXX® extra mohou přispět k uvolnění ucpaného nosu. Každodenní nosní hygiena s využitím izotonických roztoků QUIXX® soft a QUIXX® baby může dále podpořit správné fungování nosu.

Doporučení k přípravku


Nosní sprej QUIXX®

QUIXX® účinně uvolňuje nos a dutiny ucpané v důsledku nachlazení, chřipky nebo alergií, aktivně čistí nosní cesty a zvlhčuje nosní sliznici.

Více informací