Zdravotní průvodce QUIXX®

Lepší spánek vašeho miminka

Novorozenci spí, když jsou unavení, a budí se, když mají hlad. Do tří měsíců věku nedokážou rozlišit den a noc. Svému dítěti můžete značně pomoci s vývojem dobrého spánkového režimu přiměřeného jeho věku. Níže se můžete o některých možnostech dočíst.

Pohodu dítěte můžete zvýšit například tím, že jej těsně zavinete do pokrývky. V prvních pár měsících dítě nepotřebuje prostor, aby se mohlo hýbat, a těsný kontakt u něj vyvolává pocit bezpečí.

Chcete-li prodloužit fáze nočního spánku, učte dítě rozlišit den a noc. Nechte dítě během dne spát v místnosti s jasným světlem a s normálním hlukem na pozadí, v noci naopak ve tmě a bez přílišného mluvení. Plenky je vhodné během noci měnit pouze tehdy, jsou-li opravdu mokré.

Zhruba od šestého týdne se snažte dítě zvykat na určitý druh každodenní rutiny. Podle „pravidla dvou hodin“ se má dítě dát spát, když bylo vzhůru dvě hodiny. Od šestého měsíce již dítě nepotřebuje krmení v noci. Od této doby by měla být doba spánku a jídla pravidelná.

U starších dětí lze doporučit trávit poslední hodinu před spaním vždy stejně. Důkladně si s dítětem užijte zejména posledních pár minut, než půjde spát, například mazlením nebo zpěvem.

Ložnice by měla být dobře větraná a nemělo by v ní být příliš teplo. Pokud by dítě dýchalo suchý vzduch nebo pokud je nachlazené, mohou k volnějšímu dýchání přispět nosní kapky QUIXX® baby.